Ga naar de inhoud

Mauritstoren ingepakt met steigers en doek

De eeuwenoude Mauritstoren op de hoek van het Binnenhof in Den Haag is sinds september 2025 voor renovatie ingepakt door steigers en rood steigerdoek. Elf etages telt het opgetrokken bouwwerk, afgetopt met vier extra verdiepingen rond de spits. Het herstel van het belangrijke historische erfgoed is in volle gang.

Het opvallende rode steigerdoek vormt naast de gele ‘kèkstègâh’ een nieuwe blikvanger van het fotogenieke, Instagrammable panorama van de Hofvijver.

Eerste flat van Nederland?

De Mauritstoren werd omstreeks 1600 gebouwd als woontoren voor stadhouder Maurits van Oranje. Vanuit zijn eigen hoge toren bekeek Maurits in 1619 gerieflijk de executie van raadspensionaris Johan van Oldenbarnevelt.

Anderhalve eeuw later verscheen bovenop de toren een achtkantige houten koepel: ’s Lands Sterrenwacht. Tot ver in de 19e eeuw deed de koepel op de toren dienst als observatorium. In de recente geschiedenis was de toren onderdeel van de Eerste Kamergebouwen. De ‘Eetkamer Willem V’ op de eerste verdieping deed vlak voor de renovatie niet alleen dienst als ministers- en fractiekamer, maar er vonden ook formatiegesprekken plaats.

Achterstallig onderhoud

De Mauritstoren behoort tot de hoogtepunten van het Binnenhof. We moeten teruggaan tot eind 19e eeuw voor de laatste ingrijpende renovatie. Bij het beklimmen van de steiger is het achterstallig onderhoud dan ook duidelijk te zien: houtrot in de kozijnen, opbollend metselwerk en afbrokkelend natuursteen.

Sinds september is de renovatie van de toren in volle gang. Metselwerk en kozijnen worden hersteld, leien bovenop de toren werden vervangen en de karakteristieke spits is voor controle en herstel naar de smid.

Foto’s: Rijksvastgoedbedrijf.