De jubilerende Koning Boudewijnstichting neemt van 14 tot en met 19 maart deel aan TEFAF Maastricht 2026, een van ’s werelds belangrijkste kunst- en antiekbeurzen. De stichting behoort daarmee tot een selecte groep van vier museumpartners, met het Kunsthaus Zürich, het Centraal Museum Utrecht en het Prins Claus Fonds.
De selectie geldt als een internationale erkenning voor de rol van de stichting in behoud en ontsluiting van Belgisch cultureel erfgoed. De deelname valt bovendien samen met een symbolisch moment: in 2026 viert de Koning Boudewijnstichting haar vijftigste verjaardag.
Via haar internationale Myriad-netwerk ontwikkelt de organisatie filantropische formules die het mogelijk maken om kunstwerken grensoverschrijdend te schenken en te beschermen. Zo brengt ze verzamelaars, schenkers en musea samen en helpt ze kunstwerken duurzaam onder te brengen in publieke collecties.
Belgische topstukken op TEFAF
Op TEFAF 2026 (The European Fine Art Fair) in het MECC Maastricht zet de Koning Boudewijnstichting een selectie Belgische meesterwerken in de kijker die de impact van filantropie op erfgoed illustreren.
Een van de blikvangers is Portret van een lid van de familie De Rojas (ca. 1460–1470) van Hans Memling. Dankzij een schenking van de Amerikaanse filantroop J. William Middendorf, begeleid door Myriad USA (voorheen KBF US), kon het 15e-eeuwse schilderij terugkeren naar Brugge, waar het werd gemaakt.
Het werk wordt vandaag bewaard en tentoongesteld in het Memlingmuseum in het Sint-Janshospitaal en vormt een zeldzame historische getuigenis van de Spaanse aanwezigheid in het middeleeuwse Brugge.
Daarnaast wordt het monumentale zilveren sierstel gepresenteerd van Peter Paul Rubens (1635–1636), vervaardigd door de Antwerpse zilversmid Theodoor I Rogiers. Dit uitzonderlijke barokke ensemble bleef bijna vier eeuwen in bezit van de familie van Rubens en kon dankzij de schenking van Ridder en Mevrouw Bauchau terugkeren naar het Rubenshuis in Antwerpen. Na TEFAF zal het werk, wegens de tijdelijke sluiting van het Rubenshuis, te zien zijn in het Victoria and Albert Museum in Londen.
Filantropie en erfgoed in de kijker
“Onze deelname aan de beurs biedt een unieke kans om het belang van internationale filantropie voor erfgoed en cultuur zichtbaar te maken”, zegt Melanie Coisne, Head of Heritage and Culture bij de Koning Boudewijnstichting. Ook TEFAF onderstreept het belang van de samenwerking. Volgens Paul van den Biesen, Head of Collectors and Museums, brengen institutionele partners bezoekers niet alleen in contact met uitzonderlijke kunstwerken, maar ook met de verhalen en expertise achter hun behoud.
Met haar aanwezigheid op de beurs in Maastricht bevestigt de Koning Boudewijnstichting naar eigen zeggen haar rol als brug tussen kunst, erfgoed en filantropie en zet ze haar engagement voort om cultureel erfgoed toegankelijk te maken voor een breed publiek.
TEFAF
TEFAF Maastricht wordt algemeen beschouwd als een van ’s werelds belangrijkste beurzen voor beeldende kunst, antiek en design, met een overzicht van 7.000 jaar kunstgeschiedenis, van oudheid tot hedendaags.
Met meer dan 270 prestigieuze handelaren uit zo’n 24 landen is TEFAF Maastricht een showcase voor de mooiste kunstwerken die op het ogenblik op de markt zijn. Naast de traditionele gebieden van oude meesterwerken, antiek en klassieke oudheden, die ongeveer de helft van de beurs beslaan, zijn er moderne en hedendaagse kunst, fotografie, sieraden, 20e-eeuws design en werken op papier te bewonderen.
Foto boven: Sfeerbeeld van de TEFAF 2024 (foto Loraine Bodewes/TEFAF).
Tweede foto: Memling, Hans. Portret van een lid van de familie De Rojas., Musea Brugge (Publiek Domein).