Ga naar de inhoud

Archeologen ontdekken groot Romeins gebouw

In Nijmegen West zijn funderingen gevonden van een groot Romeins gebouw. Archeologen van de gemeente ontdekten het bij het uitgraven van een vier meter diepe bouwput voor een woontoren in het Waalfront. Het gaat mogelijk om een gebouw met een publieke functie in de Romeinse stad Ulpia Noviomagus.

Naast veel scherven van aardewerk, dakpannen en andere vondsten zijn resten van een bijzondere kalkstenen zuil aangetroffen. Het was tot nu toe onbekend dat zich zo dicht bij de Waal nog intacte resten van de stad Nijmegen in de bodem bevonden.

Monumentaal karakter

Het blootgelegde rechthoekige gebouw, deels omgeven met dubbele muren, meet zeker 30 bij 35 meter. De binnenste muren omsluiten een binnenterrein ter grootte van circa 20 bij 25 meter.

De vondst van kalkstenen zuilfragmenten wijst er volgens de archeologen op dat deze binnenplaats mogelijk met zuilen omsloten was. In dat geval moet het gebouw een monumentaal karakter hebben gehad. De prominente ligging nabij de Waal past bijvoorbeeld bij een marktgebouw, of een ander complex met een publieke functie.

Ulpia Noviomagus

De opgraving vindt plaats vanwege de bouw van het Waalkwartier West, direct naast het Honigcomplex in Nijmegen-West. Honderden nieuwe woningen, een parkeergarage en voorzieningen zijn gepland in een gebied waar in de tweede en derde eeuw de Romeinse stad Ulpia Noviomagus lag.

In de regio en bij experts is bekend dat zich nog vele resten van de stad in bodem bevinden en daar wordt bij de bouw zoveel mogelijk rekening mee gehouden. Alleen op de plek van de nieuwe woontoren is het niet mogelijk deze resten te behouden en is archeologisch onderzoek nodig.

Puzzelstukjes

Het onderzoek in het Waalkwartier West loopt tot eind deze week (week 22). Doel is meer te weten te komen over de functie van het gebouw en de inrichting van de binnenruimte. Hoe groot het gebouw precies was, zal echter onbekend blijven. Aan de noordzijde verdwijnen de muren onder de keerwand van de Waal en aan de oostzijde bevindt de begrenzing van het gebouw zich buiten de bouwput.

“Ik ben blij verrast met deze Romeinse vondst”, zegt wethouder Tobias van Elferen (Cultureel Erfgoed). “Elk nieuw onderzoek geeft weer de mogelijkheid puzzelstukjes aan de geschiedenis van Nijmegen toe te

Foto boven: Overzicht van de opgraving met op de voorgrond de haaks op elkaar staande uitbraaksleuven (foto gemeente Nijmegen).

Foto midden: Fragmenten van een kalkstenen zuil, waarbij de regelmatig afwisselende breedte van de cannelures goed zichtbaar is (foto gemeente Nijmegen).

Foto onder: Scherven van Romeins tafelwaar en gebruiksaardewerk (foto gemeente Nijmegen).

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.